Pita, humusz, sültpaprikás fetakrém és padlizsánkrém tahinis görögjoghurttal

Elkészítés

A pitához: 150 ml langyos vízben oldd fel az élesztőt 3 ek liszttel és hagyd békén fél órára, de akár egész éjszakára.
Öntsd a többi lisztet nagy tálba, csinálj a közepére krátert és add hozzá az összes hozzávalót a felfuttatott élesztővel együtt. Belülről kifelé haladva fokozatosan keverd a vizet a liszthez, majd kezdd a tésztát gyúrni a tálban.
Amint összeállt, borítsd munkalapra és a tenyered csuklódhoz közel eső részével gyúrd „eltoló” mozdulatokkal kb. 10 percig míg már nem ragad és a felszíne egységes és rugalmas..
Takard le a tésztát és keleszd kb. 1 órát. Ha nincs időd ennyit keleszteni, a pita esetében az sem tragédia (más kenyereknél nem úszod meg!), akkor csak 30 percig keleszd, de számíts arra, hogy így sütés közben valószínűleg nem lesz „zsebe”. Ha megkelt, gyúrd át újra.
Formálj a tésztából pingponglabdánál nagyobb, teniszlabdánál kisebb, kb. 70 g súlyú golyókat, majd kézzel vagy sodrófával lapítsd őket 5-8 mm vastag korongokká. Ha van időd, ezeknek sem árt 10-15 perc kelesztés sütés előtt.
Rakd a korongokat 220 fokra előmelegített sütő tepsijére, és hagyd békén néhány percig.
Ahogy elkezd barnulni a pita széle azonnal kapd ki, és dobd a sütőbe a következő kört.

A humuszhoz: Áztasd a nyers csicseriborsót hideg, szódabikarbónás vízbe éjszakára.
Öblítsd alaposan át, majd főzd 2- 3 óra alatt pépesen puhára.
A már puha, szétmálló csicseriborsót vagy az előzőleg leöblített konzervet tedd robotgépbe a tahinivel, citromlével, sóval és római köménnyel majd turmixold masszává. Ha túl sűrű, adj hozzá kevés vizet. Kóstold meg, és ha kell, fűszerezz utána, majd add hozzá az összenyomott fokhagymát és keverd azt is bele.
A már kész masszát tedd hűtőbe minimum 30 percre, hogy az ízek összeérhessenek.
Tálaláshoz terítsd szét egy lapos tányéron úgy, hogy a széle magasabb legyen, mint a közepe. Locsold gazdagon olíva olajjal és szórd meg a fűszerekkel.

A fetakrémhez: Süsd a paprikákat, míg fekete nem lesz a héjuk, majd tedd őket tálba és takard le azonnal, hagy dunsztolódjanak. Húzd le a héjukat, szedd ki a magokat.
Tedd a fetát tálba az apróra vágott csilivel, vagy cayenne borssal, az apróra vágott fokhagymával, a paprika hússal és az olajjal.
Botmixerrel keverd simára. Ha nem lenne elég tartása, tégy bele még fetát, ha túl kemény, még olajat és paprikát.
Tedd hűtőszekrénybe tálalás előtt legalább egy órára, hogy összeérjenek az ízek.

A padlizsánkrémhez: Süsd a padlizsánokat nagyon forró sütőben, vaslapon vagy grillen annyira meg, hogy a héjuk minden oldalon megfeketedjen. Ettől kap majd füstös ízt.
Vágd a héjat kissé be, dobd a zöldségeket szűrőbe, és hagyd, hogy kicsöpögjön a levük. Hűtsd ki teljesen.
Keverd egy tálban össze a joghurtot, tahinit, gránátalma melaszt, citromlevet, összenyomott fokhagymát, sót és 1 evőkanál olíva olajat.
Hámozd le a padlizsánt, tedd tálba, öntsd rá a joghurtos krémet, és botmixerrel pürésítsd. Kóstold meg és ízesíts utána. A receptben megadott arányok csak hozzávetőlegesek, mindig igazítsd a krémet a saját ízlésedhez.
Tálald lapos tányéron apróra vágott petrezselyemmel, gránátalma magokkal és némi olíva olajjal meglocsolva.

Kínálj a krémek mellé pitát vagy kenyeret és friss zöldségeket.

Déri Szilvi receptje

(Fotó: Sándor Katalin)

vissza a listára